![](https://www.parohia-fermo.it/wp-content/uploads/2020/02/59295326_2262473800735039_4623490989443514368_o-1.jpg)
Agapele in primele secole erau mese obstesti care aveau si un scop filantropic si care au insotit mereu liturghia primara, fara ca ele sa aiba un rol sacramental.Masa intotdeauna a unit oamenii.Luarea mesei in familie este un izvor de bucurie si comuniune.O comunitate crestina este asemenea unei familii mari.Hristos foarte des se aseza la masa cu cei care doreau sa-L asculte ,acesta era un moment prielnic pentru a vorbi cu oamenii.