AlbanianEnglishFrenchGermanGreekItalianPortugueseRomanianRussianSpanish

Proiectul de construcție al Centrului Parohial „Sfantul Proroc Elisei”

Sprijin pentru Centrul Parohial Fermo

Proiectul de construcție al Centrului Parohial „Sfantul Proroc Elisei” este un  proiect amplu de infrastructură situat in centrul Italiei in regiunea Marche. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei , proiectul a fost încredințat spre coordonare și realizare parintelui Bogdan Gheorghica paroh al parohiei sus numite.

Decizia de constructie a Centrului- Parohial Sfantul Proroc Elisei-Fermo vine ,in sprijinul comunitati de romani din regiune ,in urma cutremurelor ce au avut loc in centrul Italiei ( care au afectat lacasul de cult  unde parohia sus numita savarsea slujbele si activitatile parohiale) si  in primul rand al nevoilor spirituale .                                                  
                                Ce construim ?

1 BISERICA Fiecare generație își construiește propria biserică în și prin care să-și dobândească, la nivel personal și comunitar, sensul, împlinirea și mântuirea. Pentru că fiecare biserică este, după cuvântul marelui duhovnic Teofil Părăian: „tinda raiului, poarta cerului, casa lui Dumnezeu și locul împlinirilor”.Tocmai de acea, punctul central al centrului comunitar parohial îl constituie mult dorita biserică cu hramul „Sfantul Siluan Athonitul”. Proiectată pentru aproximativ 250 de persoane avand suprafata de  305 mp .                                         Prin urmare, în biserică se vor putea regăsi într-un spațiu spiritual familiar românii din toate zonele Țării, atât cei stabiliți în Fermo cât și cei aflați aici doar în trecere, dar și ortodocși ai altor etnii ortodoxe sau convertiți la Ortodoxie. În același timp, biserica va fi ea însăși o mărturie a spiritualității și culturii noastre ortodoxe românești în Italia.

                                                            Doneaza pentru centru

Clădirile anexe 

Centrul Parohial va cuprinde, pe lângă biserică, încă o clădire si doua structuri la subsol , care vor  funcționa ca centru comunitar-parohial.

Centrul comunitar-parohial 

Proiectat în perimetrul urban ferman,  o să mijlocească întâlnirea românilor între ei precum și cu cei în mijlocul cărora trăiesc.

În cadrul acestuia sunt prevăzute spații în care să se desfășoare activități pentru copii și tineret, precum cateheză, cursuri de limbă română și istorie națională, seminarii pe teme de spiritualitate, cu ajutorul cărora să fie cultivată identitatea acestora și să li se poată mijloci o orientare în viață și integrarea în viața și cultura societății în mijlocul căreia trăim. Bineînțeles că sunt avute în vedere și întâlniri și activități pentru cei ajunși la o vârstă înaintată. Sala multifuncțională proiectată în subsolul bisericii va oferi cadrul în care să se organizeze conferințe și activități cu o participare numeroasă.

2. SCOLA PAROHIALA.Constructia va avea 187 mp si va adaposti în planul subteran al bisericii  mai multe spații  :  Atelierul de Istorie Biblica , Atelierul de Geografie Biblica , Atelierul de Arhitectura BiblicA , Atelierul de Pictura pe sticla , Atelierul de Cusaturi Traditionale si olarit , Atelierul de Limba Româna , Biblioteca si Sala Conferinte .

Activitatea socială

Scopul centrului parohial este acela de a veni în ajutorul celor săraci, bolnavi sau bătrâni, al celor aflați în diferite nevoi materiale sau spirituale, care nu se mai pot descurca singuri. În cadrul centrului comunitar sunt prevăzute de asemenea spații pentru coordonarea și desfășurarea activităților caritative ale  comunității parohiale.

3.CANTINA SOCIALA ,constructia va avea 172 mp si va fi situata în planul subteran al structurii ce cuprinde camerele sociale . Scopul este de a asigura o masa calda persoanelor aflate în nevoie dar si de praznicar unde se vor face Agapele Fratesti în fiecare Duminica dupa Sfânta Liturghie .

4.CAMERE SOCIALE , constructia va avea 115 mp si va fi situata în planul superior al structurii cantinei sociale cu scopul de a oferi cazare pe termenul necesar persoanelor în nevoie sau pelerinilor.

                                                          Doneaza pentru centru

Repere – pașii făcuți

 Din dorința de a răspunde corespunzător și eficient nevoilor liturgice, duhovnicești, culturale, sociale,  de reprezentare ale românilor din acest oras, dar și creșterea semnificativă a numărului de români atât în Fermo– actualmente trăiesc in Fermo peste 3.000 de români – s-a putut constata justețea acestei hotărâri.

Una din principalele sarcini ale parintelui paroh era procurarea unei biserici pentru comunitatea românească. Până acum s-au parcurs următorii pași: 

 • 2015-2016 (30 octombrie) in urma cutremurelor din Centrul Italiei parohia este nevoita sa caute un alt lacas unde sa savarseasca slujbele si activitatile
 • 2017-  eforturi pentru găsirea unei biserici adecvate pentru savarsire slujbelor si activitatilor
 • 2017 terenul  – prima ofertă fiabilă pentru noul centru parohial. Încep negocierile cu primaria orașului pentru achiziționarea terenului precum și campania de strângere de fonduri pentru achitarea acestuia.
 • Iunie  2019: se semnează contractul de concesiune cu drept de superficie a terenului și se achită 17.700 € din 60.000€ totali.Diferenta, cu acordul primariei au fost impartiti in rate de 80 € /luna.
 • iulie 2019 Expertiza solului certifică faptul că pe terenul respectiv biserica și așezământul bisericesc vor putea fi construite în condiții optime.
 • August 2019:  proiectul este încredințat spre dezvoltare unei echipe de arhitecți avându-o coordonator pe dna. arhit. Lidia Mariana Gheorghica.
 • Decembrie 2019Înaintarea planurilor arhitecturale către orașul Fermo în vederea obținerii autorizației de construcție.

Donațiile  au venit, după cum este și firesc, în principal de la credincioșii din Fermo și împrejurimi, dar și de la susținători din întreaga Episcopie. 

Aici este o prezentare generală a donațiilor și a donatorilor:

Cum puteți ajuta în continuare

Având în vedere costurile ridicate, intenționăm să efectuăm lucrările de construcție în mai multe etape. Și așa însă, pentru a putea încheia fără riscuri o primă etapă, ne sunt necesari 250.000 €, pe care îi vom putea obține sub forma unui credit bancar, doar dacă reușim să adunăm din donații un minim capital de start și să creăm un flux al acestora care să asigure rambursarea ulterioară a ratelor lunare.

Prin urmare, vor fi de mare ajutor atât donațiile sporadice, dar mai ales cât mai multe contribuții lunare programate , care să asigure fluxul de bani necesar rambursării creditului. Important de știut este și faptul că, cu cât numărul contribuțiilor lunare programate este mai ridicat și valoarea acestora mai consistentă, cu atât crește și credibilitatea noastră în fața băncii creditoare.

Pe lângă contribuțiile directe, puteți susține proiectul vorbind despre el cunoscuților, încercând să câștigați și alți potențiali susținători, persoane private sau firme.

Doneaza pentru centru

Social
 • 169
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  169
  Shares