AlbanianEnglishFrenchGermanGreekItalianPortugueseRomanianRussianSpanish

Hramurile Centrului Parohial

Sfantul Proroc Elisei

Primul hram al parohiei Sfantul Proroc Elisei (14 iunie) ,a fost propus de Preasfintitul Parinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei. Astfel, Sf.Proroc Elisei , mare proroc si ucenic al Sfantului Ilie , om al rugăciunii să ne fie și nouă, creștinilor ortodocși români din Fermo, atât ocrotitor și rugător, cât și model pentru o implicare activă în viața cetății, implicare izvorâtă din credința în Dumnezeu și dorința de a-i ajuta pe semeni în lucrarea binelui vremelnic și veșnic. Centrul Parohial, cât și ostenitorii și închinătorii acestuia să se afle sub puterea ocrotitoare și sfințitoare a rugaciunilor Sfantului Elisei

Sfantul Siluan Athonitul

Sfântul Cuvios Siluan Athonitul (24 septembrie), va fi al-II-lea hram . Monah athonit de origine rusă, a fost ales ca și ocrotitor al Bisericii , atât pentru modelul de slujire în smerenie și iubire de Dumnezeu și de semeni pe care l-a întrupat într-un timp atât de apropiat de noi – a trecut la cele veșnice în anul 1939 -, cât și pentru rugăciunea și mesajul lui profetic de chemare la mântuire a tuturor popoarelor, un mesaj de care lumea are nevoie astăzi mai mult decât oricând.

Sfantii Nectarie si Efrem cel Nou

Sfantii Nectarie (9 noiembrie) si Efrem cel Nou (5 mai) , ocrotitorii Paraclisului și al Centrului comunitar.

Social
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •